uvodka

Polykarbonátová deska versus lexan

Posted in Dům a zahrada.

Teče vám do pergoly? To je přinejmenším nepříjemná situace, když sedíte s přáteli a kape vám za krk. Řešením je nová střecha, existuje několik způsobů, jak tento problém vyřešit. Máte dilema, jestli použít klasickou krytinu která je těžká nebo lehké a odolné polykarbonátové desky ze zlína? Odpověd je zřejmá.

polykarbonáty zlín

Průhledná střecha bez skleníkového efektu

Materiálů, které můžete na střechu položit je hned několik. Avšak vždy je nutné dbát na to, že se jedná o lehkou stavbu, na kterou v zimě může sněžit a zatěžovat ji zbytečně dalšími desítkami kilogramů je zcela zbytečné. Nejlepším materiálem je proto polykarbonát, mnohdy také lexan. Svou oblibu si zasloužil díky nízké hmotnosti, přítomnosti UV filtru, odolnosti nebo také přívětivé ceně.

Druhy polykarbonátu

Jedná se o výbornou krytinu, která se vyznačuje výborným poměrem cena/výkon. Navíc není k dispozici jediný druh. Lexan slze objednat čirý, tmavý nebo také vlnitý či zrnitý. Používanou variantou je komůrkový (dutinkový) polykarbonát u kterého je nutné perfektně zaizolovat dutinky, jinak hrozí vznik vlhkosti, par a řas, které nepůsobí zrovna hezky. Komůrkový polykarbonát je vyráběn hned v několika tloušťkách s různým počtem dutin. Tloušťka tohoto typu dosahuje kolem 4 – 55 mm, počet stěn potom je 2 – 10. Čím větší tloušťka desky, tím lepší tepelně izolační vlastnosti.

polykarbonáty zlín

Zakřivení není problém

Montáž lexanu není nikterak složitá, je nutné dodržet několik kroků. Jedná se o materiál se kterým se snadno pracuje, lze jej řezat, a dokonce i ohýbat. Což umožňuje vytvářet pergoly vypadající exoticky. Ohnout lze však maximálně do poloměru 700 mm! Desky se ke konstrukci přichycují pomocí hliníkových profilů s gumovým těsněním, vznikne tak pružné uložení. Jak jsem již zmínil, pokud jednotlivé desky zkracujeme musíme provést:

  1. ofuk veškerých dutinek od nečistot a otřepků,
  2. zalepit tyto hrany hliníkovou páskou.