uvodka

Výhody, které představuje řez vodním paprskem

Posted in Průmysl.

řez vodním paprskem

Inovativní řez vodním paprskem představuje rychlé, efektivní řešení v průmyslu dělení materiálu. V tomto článku vám představíme, jaké výhody představuje právě vodní paprsek, ale také jak tento systém funguje.
 

Jak řez vodním paprskem funguje

Ve vysokotlaké části přístroje, ať už mobilním systému, nebo stacionárním stroji pro vodní řez, se nachází voda, nejčastěji s abrazivním materiálem, který se spolu s vodou pod tlakem vytlačuje skrze mechanismus řezného stroje, nebo pistole.
Potřeba a druh abraziva přímo závisí na materiálu, který je řezán. Molitan, nebo jiný druh velmi měkkého materiálu je možné dělit bez použití abraziv.
Čím je dělený materiál pevnější, tím tvrdší abrazivo je použito pro jeho dělení. Mezi nejtvrdší abraziva patří kovové drti.

Výhody, které poskytuje řez vodním paprskem

Jelikož se jedná o řez za přítomnosti vody, jedná se o tzv. studený řez, který fyzikálně nenarušuje materiál. Nijak tedy neničí hrany v místě dělení, které například dělba za vysokých teplot provádí. Zároveň se jedná o velmi malý prořez materiálu, což šetří množství materiálu a je tedy možné využít polotovar bez ztrát.
Velkou výhodou tohoto způsobu dělby materiálu je šetrnost k životnímu prostředí. Jedná se o proces, který využívá malé množství elektrické energie a také abrazivo, které je využíváno pro dělbu, se recykluje pro další řezbu, dokud je to možné.
Během řezby také nevzniká prach, nebo dým, který vyvolává negativní zdravotní potíže pro zaměstnance. Firma zároveň nemusí přizpůsobovat okolí provozu speciálními filtry a systémy nuceného větrání, které by nastaly v případě jiného druhu dělení.