uvodka

S bezpečnou hydraulikou chráníte své zdraví

Posted in Průmysl.

Vysokotlaké hydraulické hadice jsou z hlediska bezpečnosti dost podceňované. Myslíte si, že se vám při manipulaci s hadicí, při její výměně či montáži nemůže nic stát? Potom jste na omylu. Jediný zákon, který perfektně funguje, je zákon schválnosti. V dnešním článku se podíváme, proč je bezpečná hydraulika tak důležitá.
Jaká jsou rizika spojená s tlakem?
Běžný uživatel hydraulického zařízení se ne jednou setkal s nepatrným únikem oleje přes hydraulickou hadici. Únik bývá zaznamenáván nejčastěji ve spoji hadice s koncovkou či mezi koncovkou a další součástí stroje. Spousta uživatelů však tento jev přehlíží, protože ho považuje za normální. Ale pozor, únik oleje z hydraulické hadice, byť jen nepatrný, by nastat rozhodně neměl. Olej má na svědomí degradaci gumy, čímž snižuje životnost spojení.

 

Dalším problémem u hydraulických hadic je únik oleje malou dírkou v hadici. Tento nedostatek se objevuje při procesu vulkanizace hadice. Vrstva gumy za nějaký čas kvůli tlaku povolí a olej se může dostat z hydraulické hadice ven. Pokud by však olej propukl přes hadici, mohl by způsobit vážné zdravotní potíže.
Jak se pozná, že je životnost hadice u konce?
Jakmile dojde k poškození hadice, je její životnost u konce. Není možné stanovit, jak dlouho konkrétní hydraulická hadice vydrží, protože každá má výdrž jinou. Záleží to na manipulaci s ní. Je potřeba se o hydraulické prvky starat, aby nedošlo k vyklouznutí hadice z koncovky, k protrhnutí gumové stěny a podobně.